Přihlášení

Kontakt

Arkebuzírský mail: arkebuziri@centrum.cz

Velitel: Jan Pleva
přímý kontakt: dzan.p@seznam.cz

Nábor nováčků: atom@corneta.cz

Běží na Drupalu, open-source redakčním systému

Arkebuzíři

Arkebuzíři získali své jméno, podle zbraně kterou používali – arkebuzy. Arkebuza je krátká puška používaná zprvu pěšími jednotkami, později, právě díky své velikosti a tedy snadné manipulaci s ní, jako zbraň jezdecká. S vsednutím střelců na koňský hřbet vyvstal problém kam uložit zbraň ve chvíli, kdy není potřeba, například při boji chladnými zbraněmi na kontaktní vzdálenost. Tento problém byl v zásadě řešen dvěma cestami. První vedla přes radikální zkrácení zbraní (takže spíše než o pušce o ní mluvíme jako o jezdecké pistoli) a následném uložení do jednoduchých pouzder v přední části sedla, takzvaných holstrů. Druhá cesta vedla k zavěšení zbraně na popruh, kterým byl arkebuzír přepásán z levého ramene šikmo přes trup, takže puška mu visela u pravé nohy. Těmto popruhům se říkalo bandalíry. Aby se dala arkebuza sejmout, byla k popruhu zachycena karabinou. Takže se někdy jízdním arkebuzírům říkalo bandolieří, nebo karabiněři.
arkebuzír
Arkebuzíři podléhali tvrdému výcviku. Mezi jejich dovednosti musela patřit střelba za jízdy a následné nabíjení zbraně a tedy i ovládání koně jen pomocí nohou. Byli jednotkou s větší možností využití, mohli bojovat na koni i pěšky a byli tedy oproti pěchotě mobilnější. Jejich vybavení nebylo nejlevnější. Vždyť kromě oblečení k jejich výstroji patřilo minimálně brnění z tvrdé kůže (kolet), na nějž oblékali kyrys a na hlavu nasazovali helmu. Z výzbroje to byla výše zmíněná arkebuza a dále poboční zbraň, nejčastěji palaš (jezdecký meč), vzácností však nebylo vybavení další palnou zbraní, například pistolí. Připočteme-li k tomu cenu dobrého jezdeckého koně, snadno si představíme, že taková jezdecká jednotka byla chloubou každého pána.

Jízdní arkebuzíři se objevují krátce před začátkem 30. leté války a na jejím konci mizí. Jejich význam klesá, přezbrojují a přidružují se nejčastěji k oddílům takticky úspěšnějších dragounů.